Rodzice bardzo często pytają fizjoterapeutów o leżenie na brzuszku. Kiedy zacząć układać dziecko na brzuszku? Jak długo może leżeć w takiej pozycji? Co zrobić gdy dziecko nie chce leżeć na brzuszku?

Z pracy wzięte

Pamiętam kiedy zaczynałam pracę w szpitalu. Pierwszego dnia starsza koleżanka oprowadziła mnie po oddziale patologii noworodka i niemowlęcia. Akurat nasza praca na takim oddziale (oprócz rehabilitacji oddechowej) polega na konsultowaniu maluszków, u których rozwój ruchowy wymaga obserwacji oraz przekazywaniu rodzicom instruktażu pielęgnacyjnego. Pamiętam jak dziś rozmowę koleżanki z jedną z mam podczas obserwacji jednego z pacjentów.

Fizjoterapeuta: „ Układa Pani dziecko na brzuszku?”

Mama pacjenta: „ Oj nie!” odpowiedziała mama zdecydowanym głosem, jakby miała pewność, że powód dla którego nie układa dziecka jest zrozumiały i oczywisty.

Fizjoterapeuta: „ A dlaczego?”– zapytała moja koleżanka

Mama pacjenta: „Bo ona nie lubi leżeć na brzuchu”

I nagle zarówno mnie jak i mamę pacjenta zaskoczyły słowa koleżanki, która pół żartem pół serio odpowiedziała: „ A skąd Pani wie, że nie lubi? Czy córka powiedziała to Pani?”. Dodam na marginesie, że było to dziecko około 2 miesięczne. Pamiętam ten dzień jak dziś i rozmowę tych dwóch pań, głównie dlatego, że gdy sama zaczęłam przeprowadzać instruktaże i konsultować dzieci, niemalże co drugi rodzic odpowiadał dokładnie tak samo ? Czyli coś w tym jest!

Przez te lata gdy pracuję z niemowlętami zauważyłam, że układanie maluszka na brzuchu spędza sen z powiek wielu rodzicom. Postanowiłam ruszyć z akcją #MaluszkiNaBrzuszki, która ma na celu zwiększanie świadomości rodziców na temat istotnej roli układania w ciągu dnia maluszka na brzuszku, a także wzajemne motywowanie się i wspieranie rodziców, których pociechy nie są chętne do spędzania czasu w tej jakże trudnej pozycji.

Dlatego zachęcam rodziców maluszków do wzięcia udziału w akcji??

?Pomagajmy sobie wzajemnie, motywujmy się, wspierajmy. Zachęć swoją przyjaciółkę, sąsiadkę, siostrę do akcji.

? Wstawiajcie zdjęcia, filmy, posty o tym jak Twoje maleństwo spędza czas na brzuszku (koniecznie z hasztagiem #MaluszkiNaBrzuszki).

? Podziel się swoim doświadczeniem, tym łatwym i tym trudnym na Waszej „brzuszkowej drodze” ❤

Koniecznie śledźcie fanpage. Dowiecie się między innymi:

✅Dlaczego leżenie na brzuszku jest takie ważne?

✅ Dlaczego niektóre dzieci nie chcą leżeć na brzuchu?

✅ Co robić gdy maluszek nie chce leżeć na brzuszku?

Link do akcji jest➡➡➡ tutaj

Rekomendowane Posty