Czasami rodzice moich małych pacjentów pytają mnie jaki sprzęt wspierający rozwój ruchowy wybrać do ćwiczeń w domu. Często też jako fizjoterapeuci zalecamy ćwiczenia do domu.

Niestety w praktyce wygląda to tak, że rodzic jest bardzo zmotywowany na naszym pierwszym spotkaniu, na drugim już zaczyna uciekać wzrokiem na pytanie: „Co udało się poćwiczyć w domu?”, na kolejnych słyszę różnorodne uzasadnienia dlaczego nie udało nam się poćwiczyć, aż przychodzi faza trzecia: „Pani Asiu, no nie będę oszukiwać, nie udaje nam się ćwiczyć w domu. Mój syn zupełnie nie chce ze mną współpracować”??
I to zupełnie normalnie według mnie (mój ze mną też nie chce?).

Mimo wszystko zawsze próbuję i zalecam ćwiczenia do domu. Staram się by były to ćwiczenia w formie zabawy, tak aby dziecko nie znudziło się i nie zaczęło szukać wymówek („mamo siku”, „mamo pić”, „mamo nudzi mi się”)??

Nie oszukujmy się!? To nie jest łatwa sprawa. Dziecko zna w domu każdy kąt, a jak wiemy rozwój odbywa się poprzez kolejne i kolejne nowe doświadczenia. Dlatego niektórzy rodzice (oczywiście jeśli mają ku temu warunki) decydują się na zaaranżowanie przestrzeni dziecka w domu w taki sposób, by dziecko mogło ćwiczyć w warunkach domowych.

I tutaj pojawiają się pytania: „Pani Asiu, co wybrać?”.
Oczywiście wszystko zależy „potrzeb terapeutycznych” dziecka (potrzeby terapeutyczne= to nad czym w danym momencie pracujemy w terapii). Do gabinetów trafiają głównie dzieci z niskim napięciem mięśniowym, a co za tym idzie słabszą równowagą, często z dyspraksją, czyli problemami w zaplanowaniu ruchu.
I znalazłam taki oto sprzęt??????? :

Jest to- jak to ładnie producent nazywa „mebel do zabawy równoważnej”?
Podoba mi się szczególnie to słowo „mebel” wskazujące na fakt, że możesz go postawić w domu i będzie wyglądał stylowo.
Zobaczcie chociażby tutaj:

https://goodwoodpoland.pl/

Ale przecież nie o wystrój wnętrz chodzi, dlatego powiem, że według mnie jako fizjoterapeuty sprzęt ten zasługuje na uwagę ze względu na swoją wielofunkcyjność.

?Postanowiłam pokazać Wam 5 zalet Bujaka Good Wood okiem terapeuty:

1. Stymuluje zmysł równowagi:

Bujak składa się z części półokrągłej, w której dziecko może np. stojąc ćwiczyć równowagę. Jest to wersja bardzo prostego ćwiczenia z punktu widzenia osoby o dobrej równowadze, ale wierzcie mi, nie dla wszystkich zwykłe stanie na bujającej się powierzchni będzie zadaniem prostym. Oczywiście jeśli chcemy wejść na wyższy poziom wspierania zmysłu równowagi, idealnym pomysłem będzie ułożenie blatu na części półokrągłej i balansowanie na tej powierzchni.

2. Wpływa na poprawę napięcia mięśniowego i ogólną sprawność ruchową:

Napięcie mięśniowe to sprawność motoryczna o podstawie sensorycznej, stanowi ono element normalnych wzorców ruchu. Jak dobrze wiemy stymulacja układu przedsionkowego będzie wpływała na poprawę napięcia mięśniowego, co za tym idzie poprawie ulegać będzie ogólna sprawność ruchowa dziecka.


3. Poprawia tolerancję ruchu u dzieci z niepewnością grawitacyjną

Nie każde dziecko rodzi się z wewnętrznym popędem do eksperymentowania z grawitacją ziemską. Dzieci, u których przebieg procesów modulacji jest słabszy czują się bezradne gdy ich stopy tracą kontakt z podłożem. Wówczas wycofują się z uczestniczenia w zabawach ruchowych w obawie przed upadkiem. I tutaj pomocny wydaje się być bujak, który w warunkach domowych pozwala na wiele kombinacji w procesie usprawniania tej dysfunkcji.


4.Poprawia koordynację obustronną:

Wszelkiego rodzaju drabinki, po których dziecko może się wspinać nie są łatwym zadaniem dla początkujących. Do wykonania tego zadania potrzebujemy sprawnie działającej koordynacji bilateralnej, która pozwala na korzystanie z dwóch stron ciała, które współpracują ze sobą niczym zespół.


5. Wpływa na poprawę planowania motorycznego:

Planowanie motoryczne, czyli umiejętność opracowywania , organizowania i realizowania złożonych sekwencji nieznanych ruchów jest nam niezmierne potrzebna na co dzień. Sama konstrukcja bujaka wydaje się być prosta, ale ta prostota wcale nie oznacza, że zadania jakie możemy wykonywać na tym sprzęcie są tak proste. Przy dobrze przemyślanych ćwiczeniach możemy rewelacyjnie wspierać proces planowania motorycznego, stopniując poziom trudności. Bez wątpienia jest to sprzęt idealny do tworzenia wszelkiego rodzaju torów przeszkód, które są uwielbiane przez dzieciaki.

Nie sposób wymienić wszystkich zalety bujaka. Starałam się skupić na 5 najważniejszych z punktu widzenia fizjoterapeuty i terapeuty integracji sensorycznej. Jak sami widzicie jest to sprzęt wielofunkcyjny, który niewątpliwie rozwija kreatywność (nie tylko dziecka, ale i rodzica?). W jego użytkowaniu ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.

??Chciałabym w kolejnych artykułach poświęconych bujakowi pokazać Wam propozycje ciekawych ćwiczeń z wykorzystaniem tego sprzętu.

? Dlatego zapraszam do śledzenia fizjosensorycznie?

➡Więcej o bujaku znajdziecie na stronie producenta: https://goodwoodpoland.pl/.

Rekomendowane Posty